فارسی | English
 
پروژه های سومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری
فیلم آموزشی پنجره واحد

آگهی مناقصه و مزایدهمناطق گردشگري استان
شنبه 3 اسفند 1387  ساعت: 14:07

         *  سيماي گردشگري استان:                                                                                                    

مجموعه آثار باستاني و يادمان‌هاي تاريخي يا مراكز و اماكن زيارتي است كه موجب جذب گردشگران داخلي و خارجي مي شود و مشتمل بر گنجينه‌هاي معماري باستاني و تاريخي كشور است كه در گستره استان پراكنده‌اند و حامل ميراث عطيم فرهنگ گذشته مردم اين سرزمين محسوب مي‌شوند. از جمله اين موارد مي‌توان به دژها، قلعه ها، قصرها، كاخها، كاروانسراها، پل‌ها، بازارها، خانه‌ها و مدارس و معماري‌هاي بومي شهري و روستايي و حتي شهرهاي باستاني و گورستان‌هاي تاريخي و غيره اشاره كرد. ساختمان كاخ شهرداري تبريز، عمارت و پارك تفريحي ائل‌گلي، عمارت طومانيانس كليبر، قلعه بابك، قلعه پشتو، حمام و قلعه كردشت و منطقه تاريخي قويون دره‌سي و غار قدمگاه، روستاي تاريخي و بي نظير كندوان، خانه مشروطيت در تبريز، رصدخانه مراغه تنها نمونه‌هاي اندكي از هزاران اثر تاريخي استان مي‌باشد.

همچنين كانون‌هاي مذهبي نيز در ايران قدمت و گسترش قابل ملاحظه‌اي دارند و همه ساله مورد بازديد ميليون‌ها زائر قرار مي‌گيرند. شناسايي، توجه و ارزشمند كردن اين منابع كه بخش عظيمي از منابع گردشگري كشور محسوب مي‌شوند بايد در طرح توسعه گردشگري قرار گيرد. در عين حال برخي از اين مكان‌ها به عنوان يادگارهاي تاريخي بسيار مهم و ارزشمند نشان دهنده ميراث عظيم فرهنگي، مذهبي و هنر ملي ايرانيان است و مشتمل بر انواع مساجد، تكايا، امامزاده‌ها و ... هستند.
استان آذربايجان‌شرقي گنجينه‌اي از يادمان‌هاي مذهبي و زيارتي شكل گرفته دوران اسلامي و تبلوري از يك نوع جهان‌بيني خاص است وجود گنبدهاي نيلگون و فيروزه‌اي، مناره‌ها و برج‌ها مقابر عرفا و منسوبين ائمه اطهار و ... معنويت خاصي در كالبد جاذبه‌هاي گردشگري استان دميده است. از آن جمله مي‌توان به مسجد كبود (فيروزه جهان اسلام)، مسجد ارك عليشاه، (بزرگترين بناي اسلامي در قرن هشتم هجري) مقبره‌الشعرا (مدفن بيش از 300 عارف و شاعر و دانشمند اين سرزمين)، مقبره دو كمال (كمال‌الدين بهزاد و كمال‌الدين مخبزي) مقبره شيخ شهاب‌الدين اهري در اهر و كليساي سنت استپانوس در جلفا نام برد. از طرفي با در نظر گرفتن جاذبه‌هاي گوناگون طبيعي، تاريخي، فرهنگي و امكانات تفريحي و اقامتي نواحي مختلف استان و طرح‌هاي در دست اجرا توسط بخش دولتي و بخش خصوصي سطح‌بندي قطب‌هاي گردشگري استان به شرح زير تعيين مي شود:
1.   مركز استان (مجموعه شهرستان تبريز، اسكو و بستان‌آباد) به دليل وجود يادمان‌هاي متعدد تاريخي، فرهنگي و مذهبي و جاذبه‌ها و جلوه‌هاي زيباي طبيعي و از جمله مسجد كبود، مسجد ارك عليشاه، بازار بزرگ تبريز، مقبره‌الشعرا، پارك تاريخي و تفريحي ائل‌گلي و عمارت آن، خانه مشروطيت، گورستان شادباد مشايخ، روستاي كركج، پارك عون بن علي، دره ليقوان، درياچه قوريگل، دشت تبريز، روستاي تاريخي كندوان، آبگرم بستان آباد و ...) و غناي امكانات و تجهيزات اقامتي و پذيرايي و طرح‌هاي در دست اجرا در حوزه اين منطقه.
2.    حاشيه درياچه اروميه حد فاصل شهرستان شبستر تا بناب و ملكان به دليل وجود بنادر متعدد و جزاير و شبه جزيره‌ها، مناطق حفاظت شده بي‌نظير و ساير آثار تاريخي و مذهبي موجود در منطقه (از جمله بندرشرفخانه، پارك جنگلي سريلي در روستاي ايوند، سواحل زيباي زينت لو و كرخالو، غار قدمگاه و روستاي قرمزي گل، تپه باستاني شيرامين، بندر رحمانلو، تالاب قبادلو، جزاير اسلامي آرزو، اشك، كبودان و روستاي آق منار و ...).
3.     منطقه شمال و شمال‌شرق استان، حاشيه سواحل ارس و نوار مرزي استان حد فاصل شهرستان‌هاي جلفا تا كليبر از يك سو و منطقه جنگلي و زيباي ارسباران به دليل جاذبه‌هاي بي‌نظير طبيعي، ارتفاعات، تالاب‌ها و يادمان‌هاي تاريخي از سوي ديگر (از جمله آسياب خرابه، كليساي سنت استپانوس، جنگل‌هاي كيامكي، حمام و قلعه كردشت، قلعه بابك، مناطق ييلاقي ارسباران، دره‌هاي سرسبز اترا، دره قلعه بابك، جنگل‌هاي آينالو، شكارگاه وايقان، قلعه دره‌سي، قلعه جوشين، منطقه چيچكلر، سد خاكي ستارخان، كوه‌هاي گويجه بل، ائل داغي، بزغوش، بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري و ...).
4.    ديگر نواحي استان اگر چه از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي و مذهبي برخوردار مي‌باشند. لكن به صورت پراكنده و محلي بوده و به عنوان مكان‌هاي تفريحي افراد بومي مطرح مي‌شوند. تالاب‌هاي هشترود و ميانه، يادمان‌هاي تاريخي مراغه ودامنه‌هاي ميشو در مرند و آبگرم ســراب از اين جمله مي باشد.
 
 
**  جاذبه‌هاي طبيعي:
 
جاذبه‌هاي طبيعي مجموعه مظاهر و پديده‌هاي طبيعي است كه موجب توجه و جذب گردشگران داخلي و خارجي مي‌شود و اين بخش مشتمل بر همه جاذبه هاي طبيعي از قبيل اقليم، پوشش گياهي، جنگلها، درهها، درياها، درياچه ها، رودخانه ها، آبشارها، چشمه سارها، سدها، تالابها، مردابها، چشمه هاي آب گرم، چشمه هاي معدني، كوه‌ها و ارتفاعات، ييلاقات، غارها، شكارگاهها و پاركهاي حفاظت شده و ... مي باشد و هر كدام از آنها واجد ارزشهاي گردشگري داخلي و خارجي هستند. قابليت استان آذربايجان شرقي در خصوص برخورداري از جاذبه هاي طبيعي متنوع، در سطح كشور قابل توجه است.
درياچه اروميه به همراه بنادر شرفخانه‌، رحمانلو و آق گنبد، جزاير متعدد و بعضاً بي نظير واقع در آن از جمله جزيره كبودان، اسلامي، آرزو و اسپير، تالابها، مردابها و سدهاي خاكي كه شرايط مساعدي براي جذب پرندگان مهاجر در سطح استان فراهم آورده و به غناي بيولوژيك منطقه افزوده است. همچنين استان آذربايجان شرقي به دليل شرايط زمين شناختي يكي از كانونهاي مهم آب معدني و آبگرم به ويژه در مناطق غربي و مركزي است.
آذربايجان از نظر بافت كوهستاني نيز داراي اهميت خاصي است و سه رشته مهم و اصلي كوههاي ايران يعني البرز، زاگرس و مركزي در اين منطقه به هم پيوسته و فلات كوچك و مرتفعي را پديد آورده اند. اين استان به علت داشتن موقعيت كوهستاني و قلل پر برف داراي رودهاي متعددي است كه اكثر آنها فصلي مي باشند و در دو حوضه آبريز استان (درياي خزر و درياچه اروميه) جريان دارند كه رودخانه ارس مهمترين و پر آبترين رودخانه شمال آذربايجان شرقي است. همچنين استان آذربايجان شرقي به علت ويژگيهاي جغرافيايي و توپوگرافي داراي پستي و بلنديهاي فراواني است كه دره هاي فرحبخش و سرسبز از مشخصات بارز آنهاست. اكثر دره هاي استان در فصل بهار و تابستان مورد بهره برداري توريستي قرار مي گيرند كه از آن جمله ميتوان دره ليقوان، سعيدآباد و پيغام را نام برد.
اين دره ها به علل پوشش گياهي دل انگيز، كشتزارهاي سرسبز، باغات پراز ميوه و گل و رودخانه هاي روان و چشمه هاي جوشان و به ويژه چشم اندازهاي زيبا از عناصر مهم و ممتاز در منابع طبيعي گردشگري به حساب مي آيند. از سويي دشتها و جلگه هاي متعددي نيز در استان واقع است كه بعضاً به دلايل اقتصادي و جاذبه هاي خاص توريستي واجد اهميت زيادي مي باشند و دشت تبريز، دشت آذرشهر و دشت مراغه از آن جمله اند. علاوه بر پوشش گياهي متنوعي كه در فضاهاي جلگه اي، دره اي و كوهستاني استان قرار دارند جنگلهاي متراكمي نيز در نقاط مختلف استان موجود است. منطقه ارسباران بخاطر وجود كوههاي سرسبز، جنگل‌هاي زیبا، مراتع غني و رودهاي پر آب، از زيبايي دل انگيزي برخوردار است و مي توان گفت كانون تجمع زيبايي، شكوه و عظمت طبيعت، قدمت تاريخي، تنوع گونه هاي گياهي و جانوري است.
جنگلهاي شهرستان مراغه، هشترود و ورزقان، پارك جنگلي سريلي واقع در روستاي ايوند شبستر و آينالو در كليبر نيز داراي ويژگيهاي خاص خود مي باشند. علاوه بر كانونهاي جنگلي، بيشه زارهاي متعددي نيز در نقاط مختلف استان از جمله پيرامون درياچه اروميه، قوريگل، شورابيل، نئور و برخي از تالابها وجود دارند.
مناطق حفاظت شده نيز كه از ذخاير ارزشمند طبيعي استان و كشور مي باشد نيز در استان متعدد است و بعضاً داراي گونه هاي نادر و مهم گياهي و حيواني است. منطقه حفاظت شده ارسباران به عنوان ذخيره گاه بيوسفر در يونسكو به ثبت رسيده است. پناهگاه حيات وحش كيامكي، تالاب قره قشلاق، تالاب قوريگل، جزيره اسلامي و جزيره كبودان از ديگر مناطق حفاظت شده استان هستند. همچنين آبشار آسياب خرابه خود نيز يكي از جاهاي ديدني استان است. مهمترین جاذبه‌های گردشگري آذربایجان شرقی به شرح ذیل میباشد:
 
 ائل‌گلي (شاه‌گلي):                                              
پارك تاريخي و تفريحي ائل‌گلي در روي تپه‌اي نسبتاً بزرگ با استخري به مساحت 54675 متر مربع در 7 كيلومتري جنوب‌شرق تبريز قرار دارد. اين مجموعه و تأسيسات اطراف آن كه سابقاً شاه‌گلي (استخر شاه) خوانده مي‌شد در عصر آق‌قويون‌ها (800 ه . ق) احداث و در دوره پسر هشتم عباس ميرزاي قاجار بازسازي و در سال 1349 تجديد بنا گرديد. پارك ائل‌گلي با پله‌بندي بي‌نظير، نهرهاي روان در بين پله‌ها، گل‌كاري و رستوراني با دو طبقه در ميان استخر پذيرايي ميهمانان و گردشگران مي‌باشد.

 

منطقه حفاظت شده ارسباران:

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعتي معادل 80428 هكتار در كنار رود ارس در محدوده شهرستان كليبر قرار دارد. اين منطقه به دليل ارتفاعات بلندي چون قيز قلعه‌سي، هشت سر، شيور داغلي، گيامكي و مناطق جنگلي چون آينالو، زغالو و حيات وحش متنوع با حيوانات نادري چون سياه خروس قفقازي، مارال (شوكا)، خرس، روباه، گرگ، شغال، گراز، چشم‌اندازي بكر و بي‌مانند طبيعي است كه در سال 1355 از سوي سازمان جهاني يونسكو به عنوان ذخيره‌گاه‌هاي زيست جهان، در فهرست مناطق با ارزش طبيعي دنيا ثبت گرديده است.

 

 پيست اسكي سهند:                                                                                                                                         

سهند را عروس كوه‌هاي ايران گويند زيرا در تابستان گلزاري بي‌نظير، پوشيده از گل و چمن با چشم‌اندازي زيبا و ديدني و در زمستان پوشيده از برف است و وجود 9-8 ماه از سال برف قابل اسكي در سهند، برتري ويژه‌اي به اين پيست بخشيده و آن را از ساير پيست‌هاي كشور و حتي خاورميانه متمايز مي‌سازد. اين منطقه در آينده‌اي نه چندان دور قابل تبديل به دهكده ورزش‌هاي زمستاني خواهد بود.

 
روستاي كندوان:
كندوان يا كندوجان از روستاهاي زيباي استان در 62 كيلومتري تبريز، در دامنه‌هاي سرسبز سلطان داغي در شهرستان اسكو قرار گرفته است. روستاي تاريخي و شگفت‌انگيز كندوان كه چونان قنديل‌هاي عظيم در دشت سر از كوه بيرون آورده است گوياي زيبايي طبيعت و مبارزه طولاني انسان با طبيعت است. مردم پيشين كندوان با دستان نيرومند و خستگي‌ناپذير خود صخره‌هاي سنگي سخت و مقاوم را به تسليم در برابر خود واداشته و كوه‌هاي گران را شكافته و ماواء و جايگاهي براي خويش ساخته‌اند.
به عقيده تعدادي از محققان اين خانه‌هاي با معماري صخره‌اي منحصر به فرد خود متعلق به قرن 7 (ه . ق) مي‌باشد. ولي برخي ديگر نيز معتقدند قدمت آن به دوره قبل از اسلام مربوط مي‌شود.
روستاي كندوان علاوه بر معماري صخره‌اي، داراي آب و هواي مطبوع و دلپذير و آب معدني كندوان مي‌باشد كه به لحاظ ويژگي درماني آن از شهرت فراواني برخوردار است.
 

 ساير جاذبه‌هاي طبيعي استان:

تالاب بين‌المللي قوري‌گل (بستان‌آباد)، سواحل درياچه اروميه با ويژگي تفريحي و درماني، آب‌هاي معدني شهرستان‌هاي (سراب، كليبر و آذرشهر) دره‌هاي سرسبز (ليقوان، طرزم، ايوند، كندوان) منطقه ييلاقي چيچكلو (ورزقان)، دامنه‌هاي سبز ارتفاعات ميشو (مرند) آبشار گل آخور (ورزقان)، غار كبوتر (مراغه)، پيست اسكي پيام (مرند) و صدها جاذبه‌هاي ديگر.

 
 
**  جاذبه‌هاي توريستي:
 
آذربايجان‌شرقي به لحاظ موقعيت جغرافيايي خود شاهراه اصلي عبور هزاران گردشگر آسيايي و اروپايي است اين سرزمين از ديرباز مهد مدنيت بوده و داراي سابقه چندين هزار ساله مي‌باشد و به بركت قدمت و غناي فرهنگي خود، صدها اثر تاريخي ارزشمند از دوره‌هاي مختلف را در خود جاي داده است. به طوري‌كه تاكنون بيش از 1400 اثر تاريخي در استان شناسايي شده و 238 اثر در فهرست آثار ملي ثبت شده است. علاوه بر ويژگي ممتاز تاريخي، اين استان به لحاظ موقعيت جغرافيايي خود، تأثيرپذيري از آب و هواي مديترانه‌اي با آب و هواي مطبوع و دلپذير، مناطق جنگلي زيبا با چشم‌انداز بديع، دره‌هاي سرسبز، كوه‌هاي سر به فلك كشيده و پرآوازه‌اي چون سهند و سبلان از پتانسيل‌هاي با ارزش اكوتوريستي كشور محسوب مي‌گردد.
تبريز مركز استان آذربايجان‌شرقي با قدمت 3 الي 4 هزار ساله، يكي از شهرهاي كهن و تاريخي ايران است. وجود دانشگاه جامع علمي و اسلامي ربع رشيديه، حكايت از پيشينه تاريخي، فرهنگي و علمي اين ديار است. تبريز در دوره قبل از اسلام خصوصاً در دوره ساسانيان از مراكز مهم نظامي و دفاعي و در دوره‌هاي رواديان، سلجوقيان، ايلخانيان، جلايريان، تركمانان، صفويه، پايتخت رسمي و در دوره قاجاريه وليعهدنشين بوده است و بالاخره در دوره معاصر تبريز مهد علم و مدنيت، هنر و شعر در ايران است به طوري‌كه اولين انجمن ايالتي مدرسه نوين، ترامواي شهري و ... در آن ايجاد گرديده است. مهمترین جاذبه‌های توریستی آذربایجان شرقی به شرح ذیل میباشد:
 

  بازار تبريز:

بازار تبريز بزرگترين بازار به هم پيوسته و مسقف دنيا يكي از بازارهاي تاريخي و زيباي ايران است مجموعه بازار تبريز در قرن 5 (ه . ق) احداث گرديده و بناي كنوني بازار در دوره قاجاريه بعد از زلزله 1193 (ه . ق) ساخته شده است معماري ايراني- اسلامي، كثرت تيمچه‌ها، راسته‌ها، دالان‌ها، انواع متنوع مشاغل و تعداد زيادي مساجد و مدارس تاريخي شكوه و عظمت خاصي به اين مجموعه بخشيده است. مجموعه بازار تبريز با 20 راسته بازار، 35 سراي، 25 تيمچه، 11 دالان و حدود 5500 منار از مراكز پر رونق تجارت و صادرات در ايران و آذربايجان است تيمچه مظفريه با گنبد، طاق ضربي زياب به عنوان مركز تجارت و بورس طلا و جواهر از اشتهار  و معروفيت فراواني برخوردار است.

 

 

  مسجد كبود:

مسجد كبود و يا فيروزه جهان اسلام، از شاه‌كارهاي هنر معماري اسلامي در سال 870 (ه . ق) (1466م) به دستور ابومظفر جهان‌شاه قره‌قويونلو بنا گرديده است بناي باشكوه مسجد از نظر كاشي‌كاري معرق، آميزش رنگ‌ها، داشتن انواع خطوط عالي، نسخ، ثلث، نستعليق، اشكال و طرح‌هاي بديع هندسي و اسليمي، بي‌نظير، مورد نظر ارباب ذوق و هنر بوده است. اين مسجد در زلزله سال 1193 (ه . ق) (1779 م) تمام سقف‌اش فرو ريخت و فقط سر در آن باقي مانده بود ولي در سال‌هاي اخير به همت يكي از معماران چيره دست آذربايجان گنبد مسجد در دو لايه ساخته شده است. اين مسجد تاريخي در سال 1310 (ه . ق) در فهرست آثار ملي كشور ثبت گرديد.
 

  ارك علي‌شاه:

اين بناي باشكوه بازمانده مسجد است كه در فاصله سال‌هاي 716 (ه . ق) به همت تاج‌الدين علي‌شاه جيلاني تبريزي وزير ايلخانان مغول ساخته شد بنايي كه به صورت سه ديوار بلند به شكل ايوان ديده مي‌شود. قسمت سقف مسجد بود و ارتفاع ديوارها 30 متر است و اخيراً دريافتند كه 7 متر از ديوارها در زير خاك مانده و عرض ديوارها حدود 10 متر است اين مسجد در زمان آبادي, مسجد جامع بوده و با كاشي‌كاري و ستون‌هاي مرمري و گچ‌بري و كتيبه‌هاي گوناگون تزئين يافته بود. از اين مسجد در دوره انقلاب مشروطيت به عنوان قلعه و انبار مهمات استفاده مي‌شد.

  مسجد جامع تبريز:

اين مسجد يكي از بناهاي زيبا و تاريخي تبريز است كه در اوايل دوره اسلامي بنا گرديده و پس از زلزله سال 434 (ه . ق) مرمت و بازسازي آن در دوره سلجوقيان و آق‌قويونلوها، صفويه، قاجاريه مورد توجه قرار گرفته است. در بالاي در شمالي مسجد جامع سنگ نوشته به خط محمد مؤمن تبريزي در 15 سطر به خط ثلث سيار زيبا كه در تاريخ 1106 (ه . ق) بر روي سنگ رخام نصب شده است و علاوه بر آن سنگ ديگري كه حاوي رؤياي شاه طهماسب اول صفوي در 12 سطر به تاريخ 972 (ه . ق) به خط ثلث به چشم مي‌خورد.

مقبره‌الشعراء تبريز:

مقبره‌العشراء تبريز يكي از بناهاي زيبا و ديدني شهر تبريز است كه در محله سرخاب در كنار بقعه سيد حمزه واقع شده است اين مكان مدفن ابدي بيش از 400 تن از دانشمندان و عرفا و شعراي نام‌آوري چون محمدحسين شهريار، خاقاني شرواني، اسدي طوسي، ابوالعلاء فلكي، ظهيرالدين فاريابي، انوري ابيوردي، قطران تبريزي، شيخ محمد خياباني، ثقه‌الاسلام و ... مي‌باشد.
 
امامزاده‌ها و مقابر:
آذربايجان‌شرقي به لحاظ قدمت تاريخي، فرهنگي مدفن و آرامگاه عده كثيري از عرفا و علما مي‌باشد كه در سطح استان پراكنده مي‌باشد از مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از:
امامزاده دال و ذال، بقعه سيدحمزه، مقبره عون و زيد، مقبره شيخ محمد سياه‌پوش، بقعه صاحب‌الامر، بقعه سيدابراهيم, مقبره دو كمال (كمال‌الدين خجندي و كمال‌الدين بهزاد نقاش) در تبريز، مقبره محمود شبستري صاحب مثنوي گلشن راز در شبستر، مقبره شيخ شهاب‌الدين اهري در اهر، مقبره اوحدالدين مراغه‌اي در مراغه، بقعه شيخ اسحاق در هريس، مقبره ملا معصوم (نيايشگاه مهري) در مراغه، امامزاده شعيب و امامزاده محمود نوجه‌مهر در جلفا.
 
بقعه عون‌بن‌علي:
اين بقعه در بلندترين قله كوه سرخاب واقع شده و احتمالاً بنيان اوليه آن از دوره ايلخاني است و اين بنا به روايتي، مقبره دو تن از اولاد حضرت علي (ع) به نام‌هاي عون‌بن‌علي و زيدبن‌علي قرار دارد.
 
قلعه‌هاي تاريخي:
قلعه بابك در فراز قله عظيم جمهور در پهنه اسطوره‌اي ارسباران در 7 كيلومتري جنوب‌غربي كليبر در ارتفاع 2300 الي 2600 متري, چونان عقاب كهنسالي بر منطقه آرميده است. اين قلعه كه از سه طرف به‌وسيله پرتگاه‌هاي احاطه شده روزگاري جايگاه يكي از پرشورترين مبارزات مردمي بر عليه ظلم و ستم به رهبري بابك خرم دين بوده است و بر اثر كاوش‌هايي كه صورت گرفته است سفالينه‌هايي از قرون سوم و هفتم      (ه . ق) و سكه‌هايي كه از دوره اتابكان به دست آمده است. از قلعه‌هاي ديگر آذربايجان مي‌توان به قلعه كردشت (جلفا) قلعه جوشين (ورزقان) اوارسين (كليبر) ضحاك (هشترود) پشتو (اهر) اشاره نمود.
 

خانه مشروطيت:

اين خانه در غرب بازار تبريز قرار دارد و در زمان مشروطيت، تعلق به حاجي مهدي كوزه‌كناني و زماني محل تجمع سران و رهبران صدر مشروطيت مانند ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام، حاج ميرزا آقا فرشي و ميراز حسين واعظ و ديگر مشروطه خواهان بوده است.

 

موزه آذربايجان:
اين موزه كه از سال 1341 مورد بهره‌برداري قرار گرفته، در مساحتي قريب به 3000 متر مربع ساخته شده و داراي سه سالن نمايش اشياي باستاني، مردم‌شناسي و سالن سوم كه موزه مشروطيت نام دارد مي‌باشد.
ساير آثار تاريخي:

كليساي سنت استپانوس (جلفا)، سهرقه و موجومبار (شبستر) مريم مقدس و سركيس مقدم (تبريز)، حمام تاريخي نوبر (تبريز)، حمام مهرآباد (بناب)، حمام كردشت (جلفا)، موزه مشروطه (تبريز)، موزه آذربايجان (تبريز)، پل‌هاي كوچك و بزرگ خدا آفرين (كليبر)، پل آجي‌چاي (تبريز)، گنبدهاي سه‌گانه مراغه (كبود، غفاريه، سرخ)، برج مدور (مراغه) برج آتش‌نشاني (تبريز)، برج دوزال (جلفا)، سنگ نبشته‌هاي تاريخ رازليق و نشتبان (سراب)، كتيبه سنگي سقندل (ورزقان) و ده‌ها اثر ديگر.

دفعات بازديد: 7577  |  تعداد بازديدكنندگان: 7007
 
Designed © 2008 by ICTN. All rights reserved.
لطفا صبر كنيد ...نظر شما در مورد مطالب وب سايت چيست؟
عالي
خوب
متوسط
ضعيف
 نتايج
 
 
صفحه اصلي تماس با ما سوالات متداول